Choroby i leczenie

Wydawać by się mogło, że szczury to zwierzęta, które przeżyją wszystko. Żadnej choroby się nie boją i przetrwają w każdych warunkach. Tak, jest to prawda, ale nasze szczury to szczury domowe, które są delikatniejsze i bardziej podatne na wirusy i bakterie niż szczury wędrowne. W ciągu swojego krótkie życia (2-4 lat) przechodzą przez wiele chorób. Możemy być prawie pewni, że prędzej czy później naszego szczura spotka jedna z poniższych dolegliwości. 

 

Choroby skóry

Alergia to jedna z najczęstszych dolegliwości występująca u szczurów. Objawia się świądem i zaczerwienieniem skóry. Przyczyną może być karma wysokobiałkowa oraz podawanie produktów zawierających duża ilość białka, np. ryby, orzechy, nabiał. Przyczyny alergii możemy doszukiwać się także w ściółce jaką wykorzystujemy w klatce, czy nawet proszku w jakim pierzemy szczurkowe artykuły. Zamieńmy ściółkę na odpylony pellet lub żwirek silikonowy oraz zrezygnujmy z używania płynu do płukania. Nie korzystajmy z odświeżaczy powietrza w pokoju, w którym trzymamy szczury. 

 

Świerzb to popularna choroba wywołana przez pasożyta zwanego świerzbowcem. Szczur zaatakowany przez pasożyta nieustannie się drapie (znacznie częściej i intensywniej niż normalnie). Poprzez ciągłe drapanie, rani sobie naskórek powodując powstawanie ran i strupów na skórze. Tym sposobem łatwo nabawić się powikłań bakteryjnych. Zmiany lokalizują się głównie na zewnętrznej stronie małżowin usznych, w okolicy pyska i na karku. Niektóre szczury mogą także stracić na wadze poprzez niepohamowane drapanie swojego naskórka. Pasożyty mogą znajdować się w karmie dla szczurów, suszonych ziołach czy trocinach. Nawet przy częstym sprzątaniu klatki i dbaniu o higienę, nie zawsze jesteśmy w stanie ustrzec się od świerzbu. Aby dowiedzieć się, czy nasze szczury zaatakował ten pasożyt, należy udać się do weterynarza. Nie obędzie się bez zastrzyków oraz wyszorowaniu klatki i wszystkiego, co w niej się znajduje. Najlepszym rozwiązaniem jest wymiana miękkiego wyposażenia na nowe, ponieważ samo wypranie czy wygotowanie hamaków może nie być efektywne.

 

 

Choroby układu oddechowego

W oku szczura znajduje się gruczoł Hardera, który wydziela “czerwone łzy” zwane porfiryną. Pojawią się one w odpowiedzi na stres po przebytym łączeniu, walkach, nowym miejscu, czy nawet po przebudzeniu szczura. Zwykle nie jest to objaw do paniki, natomiast przedłużający się stres może sprzyjać rozwinięciu się infekcji. 

 

 

W pierwszej kolejności możemy podawać szczurom wodę z miodem lub vibovitem, a także wzmocnić ich odporność witaminami. Oczy możemy przecierać wacikiem nasączonym w letniej wodzie. Szczurzą klatkę warto dobrze wysprzątać, aby nadmiar amoniaku nie był przyczyną schorzeń. Jeżeli z oczu przez dłuższy czas sączy się czerwona wydzielina, należy zgłosić się do lekarza weterynarii.

CRD (ang. chronic respiratory disease) czyli mykoplazmoza jest przewlekłą choroba układu oddechowego. Rozwój oraz częstotliwość tej choroby zależy od warunków środowiskowych w jakich żyje szczur. Głównym winowajcą może być stres, złe łączenie szczurów, zła jakość powietrza (wysokie stężenie amoniaku i siarkowodoru), a nawet dieta. Mykoplazmoze możemy rozpoznać po kichaniu i dusznościach u szczura, a także obecności wypływu porfirynowego w kącikach oczu, na powiekach czy przy nosie. Język oraz nieowłosione obszary skóry mogą przyjmować siną barwę. Weterynarz bez problemu powinien rozpoznać CRD oraz zastosować leczenie antybiotykami.

Więcej informacji o CRD: https://www.up.lublin.pl/files/weterynaria/2020/d3.pdf

 

 

Nowotwory

Guz gruczołu mlekowego jest najczęściej występującym nowotworem atakującym głównie samice szczura. Pojawia się najczęściej powyżej 18. miesiąca życia. Guzy bardzo szybko się powiększają i utrudniają szczurom poruszanie się. Małe guzy w łatwy sposób możemy wyczuć palcami. Pojawiają się od szyi aż po okolice odbytu. Skóra w okolicy guza może z czasem stać się zaczerwieniona, pogrubiała, a nawet może pękać. 

Przyczyna powstania guza nie jest znana. Istnieją natomiast czynniki, które sprzyjają powstawaniu i powiększaniu się guza. Są to czynniki genetyczne (matka chorowała na nowotwór), wiek (im starszy szczur, tym większe prawdopodobieństwo zachorowania), czynniki hormonalne (kastracja szczura może zapobiec powstaniu guza), dieta (zbyt tłusta karma sprzyja rozwojowi guzów).

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego należy wcześnie kastrować młode samice oraz szybko usuwać pojawiające się guzy.

Nie wszystkie guzy muszą okazać się złośliwe!

SZCZURZE TEMATY