SZCZURZE FAQ

Podstawowe, często zadawane pytania, których odpowiedzi powinien znać każdy posiadacz szczurów.

Czy mogę posiadać jednego szczura?

Nie. Szczury są silnie stadnymi zwierzętami, a to oznacza, że znacznie lepiej funkcjonują w towarzystwie innych szczurów. W naturalnym środowisku żyją w koloniach, w których panuje rozbudowana hierarchia socjalna. Ma ona duży wpływ na zdrowie psychiczne szczura. Zwierzęta wzajemnie wspierają się w codziennych czynnościach takich jak mycie się nawzajem, sen czy zabawa. Trzymając jednego szczura w klatce skazujemy go na smutne życie. Ponadto samotne szczury stają się apatyczne i częściej chorują.

Czy mogę wyprowadzać szczura na spacer?

Nie. Szczurów nie wyprowadzamy na dwór. Szczury domowe to zwierzęta bardzo wrażliwe. Może im zaszkodzić ostre światło słoneczne czy podmuch wiatru. Zwierzęta te mają wrażliwe drogi oddechowe. Nawet krótka wizyta na dworze może wywołać przeziębienie, czy nawet inną poważniejszą chorobę.

Czy szczury muszą mieć wybieg?

Tak. Szczury powinniśmy wypuszczać z klatki. Najlepiej codziennie na minimum 2 godziny. Powinno być to zabezpieczone miejsce w domu, gdzie szczury będą mogły swobodnie pobiegać i nie zrobią sobie krzywdy (nie zjedzą niczego niepożądanego, ani nie pogryzą kabli). Wybieg możemy urozmaicić zabawkami, domkami, kartonami.

Czy kupno szczura w sklepie zoologicznym to dobry pomysł?

Nie. Szczury w sklepach zoologicznych często żyją w tragicznych warunkach. Wiele zwierzaków posiada wady genetyczne, jest chorych, albo w ciąży. Wybierajmy sprawdzone hodowle lub adopcje.

Czy mogę użyć klatki po innych zwierzętach?

Tak, jeżeli będzie wystarczająco duża. Dla szczurów lepsza jest klatka wyższa i węższa, aniżeli szersza i niska (jak dla królików). Szczury lubią się wspinać. Trzeba także brać pod uwagę liczbę szczurów w klatce. Minimalne wymiary klatki dla 2 szczurów to 80×50×80 cm (długość× szerokość× wysokość). Im większa, tym lepsza. Więcej o klatkach poczytasz tutaj.

Czy szczur powinien jeść ser?

Nie. Ser jest tłusty i niezdrowy. Szczury uwielbiają prawie każde jedzenie, ale ser nie powinien znaleźć się w ich misce. Lista bezpiecznych produktów.

Czy szczury uczulają?

Tak i to bardzo. Niestety nie istnieją testy skórne na szczura. Alergia może pojawić się od razu, po jakimś czasie, albo wcale. Zwykle ma objawy pokrzywki, czerwonych plam na skórze.

Czy można łapać szczura za ogon?

Nie. Ogon to przedłużenie kręgosłupa szczura odpowiedzialne za równowagę. Chwytając go za ogon możemy zrobić mu poważną krzywdę.

Czy szczury hałasują?

I tak i nie. Szczury to zwierzęta nocne i są bardziej aktywne w nocy. Jeżeli trzymamy klatkę w pokoju możemy słyszeć bieganie szczurów po klatce, picie z poidełka, albo popiskiwanie.

Czy mogę kupić kołowrotek dla szczura?

Nie. Pomimo, że nowe, plastikowe kołowrotki są bezpieczne dla szczurzych łapek (w przeciwieństwie do tych pręcianych) to takie urządzonie jest zbyt małe dla szczura. Używanie takiego kołowrotka może mieć przykre konsekwencje, w postaci bólu oraz niesprawności kończyn.

SZCZURZE TEMATY