Szczur napadł mnie w kuchni – dlaczego ludzie boją się szczurów?

utworzone przez | sty 16, 2022 | Ciekawostki, Życie ze szczurami | 1 komentarz

Ludzie boją się zwierząt, które dziwnie się poruszają, pojawią się znikąd lub nagle rzucają się na Ciebie. Ptaki i nietoperze, które wplątują Ci się we włosy, owłosione pająki z milionem nóżek ukryte za drzwiami, czekająca aż skoczą Ci na głowę, obślizgłe węże, które owijają się wokół Twojej szyi lub właśnie szczury ukryte w zakątkach ciemnej, zimnej piwnicy, które w mgnieniu oka przebiegają Ci po stopie i jedyne, co w ostatnim momencie zauważysz spoglądając na podłogę, to końcówka wijącego się ogona.

W większości tych przypadków strach ma wielkie oczy. Przypominają mi się słowa mojej mamy, która zawsze powtarzała, że ten mały, chudziutki pajączek wiszący za kaloryferem bardziej boi się mnie i nic mi złego nie zrobi. Tak czy inaczej okrzyki przerażenia pojawiają się automatycznie do dzisiaj, kiedy to leżąc sobie przyjemnie w wannie ciepłej wody, nagle zobaczę obok swojej głowy kroczącego dumnie pajączka.

Ze szczurami to już inna sprawa. Okłamałabym Ciebie gdybym nie przyznała się do swoich początkowych obaw o szczurzy ogon. Nie bałam się nigdy ani szczurów, ani myszy, ale nie byłam fanką tych zwierząt właśnie ze względu na ten dziwny, goły, nieatrakcyjny ogon (więcej o mojej szczurzej historii https://szczuromania.pl/moja-szczurza-historia/ ). W dodatku media i komentarze rówieśników, rodziny, a już na pewno osób starszych nie pomagają w pozytywnym przekazie.

Zapytałam się moich odbiorców na instagramie szczuromania dlaczego, Waszym zdaniem ludzie boją się szczurów. Otrzymałam głównie trzy odpowiedzi:

  • szczury są brudne
  • szczury przenoszą choroby
  • szczurzy ogon jest obrzydliwy

 

Czy szczury są brudne?

brudne szczury

Szczury kojarzą się kanałami, śmietnikami, ruderami. Zakładają swoje kryjówki w miejscu, gdzie mają dostęp do jedzenia oraz dobre warunki do rozmnażania. Obszary, które dzikie szczury zamieszkują kojarzą się z brudem, więc i same zwierzęta nie będą lśnić czystością.

Szczury domowe spędzają dużą część swojego życia właśnie nad pielęgnacją futerka, nad myciem siebie i swojego stada. Przy odrobinie wytrwałości i szczęścia jesteśmy w stanie nauczyć szczury załatwiania się do kuwety. Gryzonie te należą do stworzeń, które bardzo dbają o higienę. Jedyna nieczystość, do której mogę się przyczepić to załatwianie się pod siebie. Szczególnie samcom szczura nie przeszkadza łóżko i kuweta w jednym, ale czy inne gryzonie są pod tym względem mądrzejsze? 😉

 

Czy szczury roznoszą choroby?

Szczurzy dostały łatkę roznosicieli chorób ze względu na ich szybkie rozmnażanie i zdolności adaptacyjne. Zostały oskarżone o roznoszenie zakaźnej choroby o nazwie Dżuma, która spowodowała śmierć 30-60% ludzkości ówczesnej Europy (XIV – XIX w.). Naukowcy z Norwegii i Włoch przeprowadzili symulację rozwoju epidemii dżumy i doszli do ciekawych wniosków – to nie szczury roznosiły zarazę, a ludzie. Dokładnie wszy i pchły pasożytujące na człowieku, które z powodu braku dbałości o higienę osobistą w dawnych czasach, umożliwiły szybkie przenoszenie choroby (więcej znajdziesz tutaj) .

Oczywiście nie oznacza to, że dzikie szczury są wolne od chorób – wręcz przeciwnie. Bałabym się pogłaskać bezdomnego kota, dotknąć kunę leśną czy łapać dzikiego szczura. Ze względu na środowisko w jakim żyją mogą być nosicielami wielu bakterii powodujących choroby – nie tylko szczury, wiele dzikich ssaków i ptaków.

Szczury domowe należą do zwierząt chorowitych ze względu na swoje krótkie życie (2-3 lata), natomiast prawdopodobieństwo zarażenia się od szczura jest niskie. Jeżeli mamy gryzonie ze sprawdzone miejsca, są przebadane przez weterynarza i dbamy o środowisko w którym żyją (regularne czyszczenie klatki, opróżnianie kuwety, zmiana hamaków) to nie powinniśmy obawiać się chorób.

Oczywiście spadek odporności zwierząt spowodowany stresem, kichanie, przeziębienia to chleb powszedni właścicieli szczurów. Gryzonie, podobnie jak inne zwierzęta domowe mogą cierpieć z powodu pasożytów skóry (wszoły, świerzbowce oraz pchły), natomiast są to pasożyty, które przeżyją tylko na szczurkach (człowiekiem nie są zainteresowane). Źródła mogą być różne – karma, pellet, żwirek, kontakt z innymi zwierzętami itp.

 

Po co szczurowi ogon?

ogon szczura

Ogon jest dla szczura bardzo ważny. Jest on przedłużeniem kręgosłupa i pozwala szczurkowi złapać równowagę a także reguluje temperaturę. Z tego powodu nie powinniśmy łapać szczura za ogon. Możemy mu zrobić krzywdę. Czy widzieliście żeby ktoś łapał psa albo kota za ogon?

Ogonek szczura nie jest wyjątkowo miękki i puszysty jak jego futerko. Pokryty jest małymi włoskami i nie zawsze jest czysty i różowy jakbyśmy chcieli 😉 Wielu osobom kojarzy się z wężem – obślizgłym, wijącym się gadem. Powoduje to od razu niechęć do gryzoni.

Pamiętam swoje odczucia dotyczące ogona i raczej traktowałam go z rezerwą. Z czasem się przyzwyczaiłam i polubiłam. Dzięki niemu szybko można znaleźć szczurki, kiedy uciekną nam np. pod klatkę czy szafkę 😉 .

 

Święte szczury w Indiach

Istnieje miejsce na świecie, w którym żyje ponad 20 tysięcy szczurów. Są one otoczone opieką i kultem, a wypicie z jednej miski, zjedzenie nadgryzionego pokarmu, albo ujrzenie białego szczura jest uznawane za ogromne szczęście! Miejsce to świątynia Karni Mata w Indiach (Deshnoke). Według legendy szczur jest wcieleniem syna bogini Karni Mata. Wyznawcy wierzą, że po śmierci ich dusza przybierze także postać szczura. Z tego względu gryzonie są dokarmiane i traktowane są przez kapłanów i pielgrzymów za wyjątkowe.

Nie tylko w Indiach szczury traktowane są wyjątkowo. W kulturze chińskiej szczury to bystre, inteligentne i zaradne zwierzęta. Ludzie urodzeni w roku szczura uważani są za pracowitych, przedsiębiorczych i ciekawych świata.

 

Inteligencja szczura

Szczury to jedne z najinteligentniejszych zwierząt. Znajdują się na liście razem z szympansami, delfinami, psami, świniami czy ośmiornicami. Naukowcy udowodnili, że gryzonie te mają niezwykłe zdolności poznawcze i potrafią oszacować swoje umiejętności czy wiedzę. Szczury świetnie pokonują labirynty i znajdą ucieczkę nawet ze skomplikowanych miejsc.

Ostatnie odkrycia pokazują, że szczury mają większą zdolność uczenia się niż wcześniej sądzono. Naukowcy nauczyli gryzonie kierować samochodzikiem, co obniżyło ich poziom stresu! Okazuje się, że opanowanie trudnego zadania wpływa na satysfakcję szczura 🙂 Tak samo jak u ludzi! Więcej o badaniu.

 

Jak przezwyciężyć strach?

Pamiętaj, że szczur domowy to nie jest dziki szczur, którego spotkałeś w piwnicy czy w ciemnej uliczce. Szczurki domowe są zdrowe, przyzwyczajone do ludzi. Bywają strachliwe (usłyszą delikatnie szurnięcie i już biegną do bezpiecznej kryjówki) i jednocześnie ciekawskie (za chwile wracają, aby sprawdzić, co się stało). Nie musisz ich od razu brać na ręce i głaskać. Zacznij powoli od obserwowania szczurków w zamkniętej klatce.

Pamiętaj o kilku faktach:

  • domowe szczury są zdrowe i wolne od pasożytów, więc się od nich nie zarazisz,
  • spokojny, przyzwyczajony do człowieka szczur nie ugryzie Cię,
  • szczury są strachliwe, więc większe prawdopodobieństwo, że ucieknie na Twój widok, niż się na Ciebie rzuci,
  • podanie smakołyku z ręki może przełamać pierwsze lody w kontakcie ze szczurkiem 🙂

szczurki mają miękkie, przyjemne futerko – idealne do głaskania.

Daj mi znać, jak Ci się udało pokonać strach przed szczurkami, albo jak udało Ci się przekonać innych do tych gryzoni ! 🙂

O mnie

Hallo, tu Weronika. Opowiadam, piszę, pokazuję moje zmagania ze szczurkami. Wybrałam te zwierzęta ze względu na ich przyjazną naturę, inteligencje oraz wielkość. Swoim sprytem i ciekawością zaskakują mnie co dnia. Jestem pewna, że umilą życie każdemu, kto kocha zwierzęta i nie jest uprzedzony do szczurzego ogona 😉
Adopcja szczurów – Dom tymczasowy dla gryzoni ALGIZ

Adopcja szczurów – Dom tymczasowy dla gryzoni ALGIZ

W lutym 2022 roku przeprowadziłam wywiad z Olivią Sobotą, założycielką domu tymczasowego dla gryzoni ALGIZ w Poznaniu. Olivia razem ze swoim zespołem ratuje szczurki ze złych warunków i pomaga im znaleźć nowe domy 🐀🐀🐀. Opowiedziała o swoich początkach przygody ze...

5 perełek z internetu dla szczura

5 perełek z internetu dla szczura

Artykuły dla szczurów wcale nie musimy szukać wyłącznie w sklepach zoologicznych. Z powodzeniem znajdziemy mnóstwo produktów w supermarketach, w Pepco, Kiku, czy po prostu w internecie. Oto lista 5 nietypowych produktów dla szczurów z których każdy zwierzak i...

Recenzja klatki MidWest Critter Nation 162

Recenzja klatki MidWest Critter Nation 162

Klatka Critter Nation 162 firmy MidWest jest przeznaczona dla małych zwierząt, takich jak szynszyle, szczury, czy fretki. Ciemnoszara klatka ma wymiary: 91cm długości x 61cm szerokości x 160 cm wysokości. Rozstaw prętów wynosi 1,27 cm. Klatkę można przesuwać ponieważ...

5 zabawek DIY dla szczura

5 zabawek DIY dla szczura

Szczury to zwierzęta aktywne i lubiące zabawę. O ile zabawa nie jest monotonna i nudna. Szczurki potrzebują duże dawki bodźców stymulujących rozwój psychiczny i fizyczny, aby cieszyły się długo zdrowiem i dobrą kondycją 🏅. Zwierzęta w klatce oraz na wybiegu powinny...

Co zrobić ze szczurami, gdy wyjeżdżamy?

Co zrobić ze szczurami, gdy wyjeżdżamy?

Wakacje, urlopy, ferie, wypady na weekend, wycieczki, święta, czy zwykłe odwiedziny stawiają nas przed pytaniem: Co zrobić ze szczurkami? Zabieramy je ze sobą, zostawiamy w domu,  a może korzystamy z hoteliku dla szczurów? Co będzie dla nas lepsze? Jakie są plusy, a...

Poradnik: wyprawka dla szczura

Poradnik: wyprawka dla szczura

Podjąłeś decyzje o przygarnięciu swoich pierwszych szczurków? Zatęskniłeś za szczurami i znowu masz ochotę żeby zagościły w Twoim domu? A może szukasz inspiracji? To jest idealny moment, aby zapoznać się z artykułami, które szczury będą potrzebować do życia i zabawy....

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
modelsmile
2 lat temu

szczurki są kochane, nie to co pająki 🙂