Ludzie boją się zwierząt, które dziwnie się poruszają, pojawią się znikąd lub nagle rzucają się na Ciebie. Ptaki i nietoperze, które wplątują Ci się we włosy, owłosione pająki z milionem nóżek ukryte za drzwiami, czekająca aż skoczą Ci na głowę, obślizgłe węże, które owijają się wokół Twojej szyi lub właśnie szczury ukryte w zakątkach ciemnej, zimnej piwnicy, które w mgnieniu oka przebiegają Ci po stopie i jedyne, co w ostatnim momencie zauważysz spoglądając na podłogę, to końcówka wijącego się ogona.
W większości tych przypadków strach ma wielkie oczy. Przypominają mi się słowa mojej mamy, która zawsze powtarzała, że ten mały, chudziutki pajączek wiszący za kaloryferem bardziej boi się mnie i nic mi złego nie zrobi. Tak czy inaczej okrzyki przerażenia pojawiają się automatycznie do dzisiaj, kiedy to leżąc sobie przyjemnie w wannie ciepłej wody, nagle zobaczę obok swojej głowy kroczącego dumnie pajączka.
Ze szczurami to już inna sprawa. Okłamałabym Ciebie gdybym nie przyznała się do swoich początkowych obaw o szczurzy ogon. Nie bałam się nigdy ani szczurów, ani myszy, ale nie byłam fanką tych zwierząt właśnie ze względu na ten dziwny, goły, nieatrakcyjny ogon (więcej o mojej szczurzej historii https://szczuromania.pl/moja-szczurza-historia/ ). W dodatku media i komentarze rówieśników, rodziny, a już na pewno osób starszych nie pomagają w pozytywnym przekazie.
Zapytałam się moich odbiorców na instagramie szczuromania dlaczego, Waszym zdaniem ludzie boją się szczurów. Otrzymałam głównie trzy odpowiedzi:
- szczury są brudne
- szczury przenoszą choroby
- szczurzy ogon jest obrzydliwy
Czy szczury są brudne?
Szczury kojarzą się kanałami, śmietnikami, ruderami. Zakładają swoje kryjówki w miejscu, gdzie mają dostęp do jedzenia oraz dobre warunki do rozmnażania. Obszary, które dzikie szczury zamieszkują kojarzą się z brudem, więc i same zwierzęta nie będą lśnić czystością.
Szczury domowe spędzają dużą część swojego życia właśnie nad pielęgnacją futerka, nad myciem siebie i swojego stada. Przy odrobinie wytrwałości i szczęścia jesteśmy w stanie nauczyć szczury załatwiania się do kuwety. Gryzonie te należą do stworzeń, które bardzo dbają o higienę. Jedyna nieczystość, do której mogę się przyczepić to załatwianie się pod siebie. Szczególnie samcom szczura nie przeszkadza łóżko i kuweta w jednym, ale czy inne gryzonie są pod tym względem mądrzejsze? 😉
Czy szczury roznoszą choroby?
Szczurzy dostały łatkę roznosicieli chorób ze względu na ich szybkie rozmnażanie i zdolności adaptacyjne. Zostały oskarżone o roznoszenie zakaźnej choroby o nazwie Dżuma, która spowodowała śmierć 30-60% ludzkości ówczesnej Europy (XIV – XIX w.). Naukowcy z Norwegii i Włoch przeprowadzili symulację rozwoju epidemii dżumy i doszli do ciekawych wniosków – to nie szczury roznosiły zarazę, a ludzie. Dokładnie wszy i pchły pasożytujące na człowieku, które z powodu braku dbałości o higienę osobistą w dawnych czasach, umożliwiły szybkie przenoszenie choroby (więcej znajdziesz tutaj) .
Oczywiście nie oznacza to, że dzikie szczury są wolne od chorób – wręcz przeciwnie. Bałabym się pogłaskać bezdomnego kota, dotknąć kunę leśną czy łapać dzikiego szczura. Ze względu na środowisko w jakim żyją mogą być nosicielami wielu bakterii powodujących choroby – nie tylko szczury, wiele dzikich ssaków i ptaków.
Szczury domowe należą do zwierząt chorowitych ze względu na swoje krótkie życie (2-3 lata), natomiast prawdopodobieństwo zarażenia się od szczura jest niskie. Jeżeli mamy gryzonie ze sprawdzone miejsca, są przebadane przez weterynarza i dbamy o środowisko w którym żyją (regularne czyszczenie klatki, opróżnianie kuwety, zmiana hamaków) to nie powinniśmy obawiać się chorób.
Oczywiście spadek odporności zwierząt spowodowany stresem, kichanie, przeziębienia to chleb powszedni właścicieli szczurów. Gryzonie, podobnie jak inne zwierzęta domowe mogą cierpieć z powodu pasożytów skóry (wszoły, świerzbowce oraz pchły), natomiast są to pasożyty, które przeżyją tylko na szczurkach (człowiekiem nie są zainteresowane). Źródła mogą być różne – karma, pellet, żwirek, kontakt z innymi zwierzętami itp.
Po co szczurowi ogon?
Ogon jest dla szczura bardzo ważny. Jest on przedłużeniem kręgosłupa i pozwala szczurkowi złapać równowagę a także reguluje temperaturę. Z tego powodu nie powinniśmy łapać szczura za ogon. Możemy mu zrobić krzywdę. Czy widzieliście żeby ktoś łapał psa albo kota za ogon?
Ogonek szczura nie jest wyjątkowo miękki i puszysty jak jego futerko. Pokryty jest małymi włoskami i nie zawsze jest czysty i różowy jakbyśmy chcieli 😉 Wielu osobom kojarzy się z wężem – obślizgłym, wijącym się gadem. Powoduje to od razu niechęć do gryzoni.
Pamiętam swoje odczucia dotyczące ogona i raczej traktowałam go z rezerwą. Z czasem się przyzwyczaiłam i polubiłam. Dzięki niemu szybko można znaleźć szczurki, kiedy uciekną nam np. pod klatkę czy szafkę 😉 .
Święte szczury w Indiach
Istnieje miejsce na świecie, w którym żyje ponad 20 tysięcy szczurów. Są one otoczone opieką i kultem, a wypicie z jednej miski, zjedzenie nadgryzionego pokarmu, albo ujrzenie białego szczura jest uznawane za ogromne szczęście! Miejsce to świątynia Karni Mata w Indiach (Deshnoke). Według legendy szczur jest wcieleniem syna bogini Karni Mata. Wyznawcy wierzą, że po śmierci ich dusza przybierze także postać szczura. Z tego względu gryzonie są dokarmiane i traktowane są przez kapłanów i pielgrzymów za wyjątkowe.
Nie tylko w Indiach szczury traktowane są wyjątkowo. W kulturze chińskiej szczury to bystre, inteligentne i zaradne zwierzęta. Ludzie urodzeni w roku szczura uważani są za pracowitych, przedsiębiorczych i ciekawych świata.
Inteligencja szczura
Szczury to jedne z najinteligentniejszych zwierząt. Znajdują się na liście razem z szympansami, delfinami, psami, świniami czy ośmiornicami. Naukowcy udowodnili, że gryzonie te mają niezwykłe zdolności poznawcze i potrafią oszacować swoje umiejętności czy wiedzę. Szczury świetnie pokonują labirynty i znajdą ucieczkę nawet ze skomplikowanych miejsc.
Ostatnie odkrycia pokazują, że szczury mają większą zdolność uczenia się niż wcześniej sądzono. Naukowcy nauczyli gryzonie kierować samochodzikiem, co obniżyło ich poziom stresu! Okazuje się, że opanowanie trudnego zadania wpływa na satysfakcję szczura 🙂 Tak samo jak u ludzi! Więcej o badaniu.
Jak przezwyciężyć strach?
Pamiętaj, że szczur domowy to nie jest dziki szczur, którego spotkałeś w piwnicy czy w ciemnej uliczce. Szczurki domowe są zdrowe, przyzwyczajone do ludzi. Bywają strachliwe (usłyszą delikatnie szurnięcie i już biegną do bezpiecznej kryjówki) i jednocześnie ciekawskie (za chwile wracają, aby sprawdzić, co się stało). Nie musisz ich od razu brać na ręce i głaskać. Zacznij powoli od obserwowania szczurków w zamkniętej klatce.
Pamiętaj o kilku faktach:
- domowe szczury są zdrowe i wolne od pasożytów, więc się od nich nie zarazisz,
- spokojny, przyzwyczajony do człowieka szczur nie ugryzie Cię,
- szczury są strachliwe, więc większe prawdopodobieństwo, że ucieknie na Twój widok, niż się na Ciebie rzuci,
- podanie smakołyku z ręki może przełamać pierwsze lody w kontakcie ze szczurkiem 🙂
szczurki mają miękkie, przyjemne futerko – idealne do głaskania.
Daj mi znać, jak Ci się udało pokonać strach przed szczurkami, albo jak udało Ci się przekonać innych do tych gryzoni ! 🙂
szczurki są kochane, nie to co pająki 🙂