Żywienie szczurów
Wstęp
Szczury kochają jeść. Oprócz spania i zabawy, pora jedzenia to jeden z najbardziej wyczekiwanym momentów w ciągu dnia. Zwierzęta te potrafią zjeść naprawdę sporo. Znacznie więcej niż powinny, dlatego mają skłonności do tycia. W dodatku chętnie sięgają po tłuste i niezdrowe kąski, jeżeli znajdą się takowe w pobliżu. Generalnie szczury zjedzą prawie wszystko, ale nie wszystko powinny.
Nasuwa się pytanie : co dawać szczurom do jedzenia, aby dostawały pełnowartościowe i zdrowe pożywienie, a jakich produktów należy unikać?
Karma dla szczura
Podstawą szczurzej diety jest karma dla szczura. Jest tonajważniejszy składnik szczurzej diety, który musi być podawany codziennie. Dobrej jakości karma dla szczurów powinna być naturalna oraz zbilansowana. Ważne żeby znalazły się w niej produkty nieprzetworzone takie jak zboża, przeróżne nasiona, orzechy, zioła, warzywa i owoce. Zbilansowana i zróżnicowana karma wspomaga trawienie i wzmacnia odporność organizmu. Taka karma powinna zaspokoić wszystkie wymagania żywieniowe szczurów i nie jest potrzebne podawanie dodatkowych smaczków. Jeżeli planujemy dodatkowe przysmaki, powinniśmy zmniejszyć ilość podawanej karmy.
Przykłady składów karm dobrej jakości:
Karmy wysoko przetworzone, z niejasnym i mało różnorodnym składem, nierzadko z dodatkiem cukru sprzyjają tyciu oraz mogą źle wpływać na kondycję szczurów. Należy zwrócić szczególną uwagę na mleko i produkty pochodne mleka ponieważ szczury nie tolerują laktozy. Ponadto ważna jest ilość białka w karmach. Zbyt wysoka ilość białka może doprowadzić do przebiałczenia szczura. Objawia to się łupieżem oraz częstym drapaniem się szczura i wynikłymi z tego ranami na ciele.
Szczury ze względu na swój szybki metabolizm muszą mieć dostęp do wody oraz karmy przez całą dobę. Ilość podawanej karmy zależy od rodzaju karmy oraz wieku, płci, organizmu oraz masy ciała szczura. Samice z reguły są mniejsze od samców i jedzą mniej. Podobnie jak szczury chore lub po zabiegu, które mają mniejszą ochotę na jedzenie. Starsze szczury powinny jeść mniej ze względu na większe ryzyko otyłości.
Dawkowanie karmy podane jest na opakowaniu. Przeciętna ilość podawanej karmy to ok 12 – 18 gram (1-2 łyżek) na 18 – 20 godzin dla jednego szczura. Należy jednak obserwować jak szybko szczury jedzą podany pokarm.
Karmę możemy podać raz dziennie wieczorem, albo podzielić porcję całodzienną na dwie części i karmić szczury rano oraz wieczorem. Jeżeli po wieczornym szaleństwie w miseczce nadal jest zjadliwe jedzenie (coś oprócz łupin, skorupek i innych resztek) to oznacza, że porcja jest zbyt duża. Jeżeli będziemy szczurkom dosypywać karmy, albo rozpieszczać je innymi smakołykami, mogą przestać jeść te mniej smakowite części podstawowej karmy. Może to doprowadzić do niedoborów witamin w organizmie.
Jeżeli nasze szczury nie przepadają za naturalnymi, nieprzetworzonymi karmami to możemy podawać im jedzenie w postaci granulatu, np.: Jr Farm Uczta dla szczura. Jest to karma lubiana przez szczury, a jednocześnie dobra jakościowo.
Na temat szczurzej karmy nagrałam także film:
Warzywa i owoce
Głównym składnikiem szczurzej diety jest karma, ale dobrym i zdrowym przysmakiem są również warzywa i owoce. Oczywiście mowa o świeżych warzywach surowych lub gotowanych bez dodatku przypraw (produkty z puszki również odpadają). Miska warzyw powinna stanowić nie więcej niż ⅓ dawki suchej karmy. W przypadku owoców jest to jeszcze mniejsza porcja. Najlepiej uczynić owoce odświętnymi przysmakami ze względu na wysoką zawartość cukrów i dawać je sporadycznie – za dobre zachowanie 😀
Jeżeli zauważysz, że szczury porozrzucały kawałki warzyw i ich nie zjadły, to albo bardzo ich nie lubią, albo mają za dużo “świeżynki” i wolą inne produkty. Zbyt duża ilość warzyw i owoców prowadzi do biegunek, także z tymi produktami nie powinniśmy przesadzać.
Generalnie większość warzyw i owoców może być jedzona przez szczury. Polecam najbardziej sezonowe produkt, które łatwo kupić, a przy okazji wykorzystać je w swojej diecie 🙂 Produkty, które chętnie podaje swoim szczurom to:
Warzywa | Owoce |
ogórek marchewka cukinia pietruszka (korzeń i natka) pomidor cukinia rzodkiew arbuz groszek |
banan jabłko gruszka truskawka malina winogrono śliwka |
Tutaj znajdziesz całą liste bezpiecznych, świeżych dodatków, a tutaj listę zakazanych produktów. Mówi się często o tym, że samcom nie należy podawać cytrusów (np. pomarańczy czy mandarynek), ponieważ mogą one być rakotwórcze i prowadzić do problemów z nerkami. Istnieją dowody na to, że spożycie cytrusów prowadzi do niewydolności nerek. Natomiast jedynie przy spożyciu skórki pomarańczowej, albo wypiciu bardzo dużej ilości soku pomarańczowego możemy się zacząć denerwować. Nie ma sensu się stresować, kiedy szczur ugryzie nam kawałek manarynki czy pomarańcza! Więcej o tym micie poczytasz w tym wpisie (EN).
O warzywach, owocach i innych smakołykach opowiedziałam w tym filmie:
Inne produkty
Lubianymi przysmakami szczurów są orzechy, pestki dyni czy słonecznika – twarde, tłuste, kaloryczne. Bardzo fajnie ścierają zęby i zabawiają szczury na dłuższy czas. Szczególnie jeśli orzechy są w łupinach. Nie ułatwiajmy życia szczurkom. Niech się trochę pomęczą z orzechem włoskim – dobrze im to zrobi 😉
Co jakiś czas można dać szczurom gotowane jajko w skorupce (maksymalnie raz na 1-2 tygodnie, ½ jajka na 2 szczury). Jest to dla nich ogromna frajda, a dla właścicieli powód do śmiechu, kiedy widzą szczurki “bijące” się o jajko. Pamiętajmy natomiast, żeby nie podawać zbyt dużej ilości białka, ponieważ sprzyja on rozwojowi nowotworów. Oprócz jaja sporo tego składnika zawierają takie produkty jak mącznik, świerszcze, krewetki, łosoś czy stynki. Mniejsze szczury mogą przyjmować większą ilość protein niż dorosłe osobniki. Im szczur starszy, tym mniej białka w diecie potrzebuje.
Dla urozmaicenia jadłospisu, szczurom można podawać ryż, kaszę czy makaron. Surowy makaron jest twardy, więc może posłużyć jako fajny przysmak do ścierania zębów. Ponadto w sklepach można kupić specjalne kolby i gryzaki, które odciągają szczury od gryzienia hamaków i innego wyposażenia klatki. Gotowe kolby mogą zawierać sporo cukru, więc te wynalazki dajemy sporadycznie, albo możemy zrobić swoje kolby czy przysmaki. W poniższym filmie upiekłam 3 pyszne ciacha dla moich szczurków:
Ściągawka z żywienia
- głównym składnikiem szczurzej diety jest naturalna i zróżnicowana karma,
- dobra karma zawiera zboża, nasiona, orzechy, zioła, warzywa i owoce,
- na 1 szczura podajemy około 1-2 łyżek stołowych karmy na dzień,
- oprócz karmy, codziennie lub co kilka dni dajemy małą porcję świeżych warzyw i owoców
SZCZURZE TEMATY
Adopcja szczurów – Dom tymczasowy dla gryzoni ALGIZ
W lutym 2022 roku przeprowadziłam wywiad z Olivią Sobotą, założycielką domu tymczasowego dla...
Szczur napadł mnie w kuchni – dlaczego ludzie boją się szczurów?
Ludzie boją się zwierząt, które dziwnie się poruszają, pojawią się znikąd lub nagle rzucają się na...
5 perełek z internetu dla szczura
Artykuły dla szczurów wcale nie musimy szukać wyłącznie w sklepach zoologicznych. Z powodzeniem...
Recenzja klatki MidWest Critter Nation 162
Klatka Critter Nation 162 firmy MidWest jest przeznaczona dla małych zwierząt, takich jak...
5 zabawek DIY dla szczura
Szczury to zwierzęta aktywne i lubiące zabawę. O ile zabawa nie jest monotonna i nudna. Szczurki...
Co zrobić ze szczurami, gdy wyjeżdżamy?
Wakacje, urlopy, ferie, wypady na weekend, wycieczki, święta, czy zwykłe odwiedziny stawiają nas...