Klatka i wyposażenie

Szczury domowe trzymamy w klatce. Nie w terrarium, ani w akwarium, ani też w klatce po króliku, tylko w porządnej, wysokiej klatce, przeznaczonej dla szczurów czy fretek. Zwierzęta te lubią się wspinać, także lepiej wybrać klatkę wyższą, aniżeli szerszą. Minimalne, rekomendowane wymiary takiej klatki, które wynoszą 80 cm wysokości x 50 cm głębokości x 80 cm szerokości (dla 2-4 szczurów). Oczywiście im większa klatka, tym lepiej dla zwierząt. Minimalne wymiary powinny być zachowane, aby szczury mogły się w klatce swobodnie poruszać, a nawet biegać.

Szczury może nie są najdłuższymi zwierzętami, ale mają ogon, który jest przedłużeniem kręgosłupa i pełni rolę stabilizacyjną (na marginesie: szczurów nigdy nie łapiemy za ogon), dlatego w wyliczeniach wielkości klatki patrzymy na długość szczura razem z ogonem. Z tego samego powodu nie dajemy szczurom kołowrotka, bo zabawka ta jest zbyt mała, żeby ogon szczura spokojnie leżał i nie stała mu się krzywda. 

Jeżeli chcemy posiadać więcej szczurów niż 4, to klatka powinna być jeszcze większa niż podane wyżej minimalne wymiary. Jeśli chcemy sprawdzić jaką klatkę, z pomocą przychodzą kalkulatory klatek dla szczurów, które po wpisaniu odpowiednich wartości powiedzą czy klatka o podanych wymiarach będzie odpowiednia: http://ratclub.org/cgi-bin/cage3.cgihttp://fancyratsforum.co.uk/calculator/cagecalc.html lub wyliczy nam odpowiednie wymiary na podstawie ilości szczurów i elementów wyposażenia: http://pliki.szczury.biz/klatki/rcc.html.

Warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest klatka. Klatki wykonane z ocynku mogą szybko zardzewieć oraz równie szybko nieprzyjemnie pachnieć. Z tego powodu rekomenduję wyłącznie kupno klatki malowanej, aby klatka długo i dobrze służyła naszym pociechom.

 

Ostatnim elementem, na który powinniśmy zwrócić przy wyborze klatki są odstępy prętów. Jeżeli posiadamy małe szczurki, to jest szansa, że przy dużych szparach pomiędzy prętami w klatce, uda im się uciec z niej wymknąć (np. klatka Perfect posiada spore 2,5cm odstępy).

W tym wypadku należy klatkę osiatkować posiłkując się specjalną siatką, którą przytniemy i przyczepimy do klatki za pomocą trytytek. Kiedy szczurki podrosną będziemy mogli ściągnąć siatkę.

Przykładowe klatki dla szczurów

Na rynku możemy znaleźć klatki o przeróżnych wymiarach, różnych jakościowo, w różnej cenie. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze wybory dla szczurów:

Klatka Perfect mini i Perfect maxi

Wymiary: mini 79cm x 52cm x 99cm, maxi 79cm x 52cm x 140cm
Maksymalna ilość szczurów w klatce: mini 4, maxi 7

Solidna i dobra jakościowo klatka, którą można kupić za niecałe 300 zł (wersja mini).

Klatka posiada kółka, dzięki którym łatwo można ją przesuwać, dolna kuweta ułatwia jej czyszczenie, a duże drzwi i szerokie odstępy pomiędzy prętami sprawiają, że jej meblowanie jest przyjemnością.

Półki wykonane sa z mocnego plastiku, dzięki czemu nie pękają po dokładniejszym czyszczeniu klatki. Oprócz półek i ramp dostajemy w zestawie poidło i plastikową miskę.

Poidło spełnia swoje zadanie, natomiast miska jest moim zdaniem zbędna ze względu na dziwny kształt. Pręciany spód klatki ułatwia nam jej czyszczenie, ale nie jest idealny dla szczurzych kończyn. Kupując klatkę Perfect nie zapomnijmy o dodatkowej macie, dywaniku czy innym spodzie do klatki.

Dużą zaletą a jednocześnie wadą są odstępy prętów, które umożliwiają małym szczurom wydostanie się z klatki. Z tego powodu należy klatkę osiatkować, jeżeli będą w niej trzymane małe szczurki. Nagrałam film o siatkowaniu klatki. Do obejrzenia zapraszam tutaj.

*obecnie klatka nie jest dostępna w sprzedaży w Polsce (stan na 31.01.2021).

Inter Zoo Frodo


Wymiary: 78cm x 48cm x 80cm

Maksymalna ilość szczurów w klatce: 4

Lekka i łatwa do składania i rozkładania klatka dla maksymalnie 4 szczurów. Posiada otwierany dach oraz 2 małe drzwi z przodu. W zestawie dostajemy plastikowe półki, rampy oraz małe plastikowe miseczki. Dolna kuweta jest głęboka, dzięki czemu jedzenie i odchody nie są rozrzucane na zewnątrz.

Odstępy pomiędzy prętami są niewielkie (1,3cm), a to oznacza, że żadne szczury nie mają szans uciec z tego lokum. Chyba, że nauczą się otwierać drzwi, które są zamknięte jedynie na wcisk. Sprzątanie klatki ułatwia jej otwierany dach.

Moim zdaniem klatka jest mało stabilna, tzn. rampy w ogóle nie trzymają się półek i ciągle lądują w kuwecie od klatki. Szczury natomiast ślizgają się po wąskich i niebiezpiecznych rampach, które powinny być chociażby mocniej przytwierdzone. Plastikowe zaczepy od półek są kiepskie i łatwo się łamią.

Szczurki trudno wyciągnąć przez niewielkie drzwiczki. Trzeba odpowiednio umeblować klatkę, aby te mini otwory były w ogóle przydatne.

Osobiście używam klatki jako klatki dodatkowej, którą zabieram np. na wakację. Nagrałam film o składaniu klatki Frodo.

Do obejrzenia zapraszam tutaj. Klatkę można znaleźć tutaj.

*obecnie klatka nie jest dostępna w sprzedaży w Polsce (stan na 31.01.2021).

Klatka Savic Zeno 3 Empire

Wymiary: 100cm x 50cm x 116cm

Maksymalna ilość szczurów w klatce: 8

Spora, składana klatka z inteligentnym zamknięciem Snap-Lock uniemożliwiający ucieczkę zwierząt. Producent obiecuje, że klatka można łatwo złożyć oraz nie zajmuje dużo miejsca. Mały odstęp krat oraz duże drzwi sprawiają, że warto się tą klatką zainteresować. W zestawie otrzymujemy 3 platformy, toaletę, poidełko oraz miseczkę.

Klatkę można zakupić tutaj.

Ferplast Furet Tower

Wymiary: 80cm x 75cm x 161cm

Maksymalna ilość szczurów w klatce: 14

Duża i przestronna klatka z dwoma piętrami, która pomieści 14 szczurów. Dwuczęściowe drzwiczki ułatwiają meblowanie klatki i wyciąganie zwierząt. W zestawie otrzymamy 3 półki, 2 tunele, toaletę, paśnik, podiło oraz hamak. Niektórzy narzekają na trudności w jej sprzątaniu oraz urządzaniu, ponieważ ma niestandardowe wymiary.

Klatkę można zakupić tutaj.

Savic Suite Royal XL

Wymiary: 80cm x 75cm x 161cm

Maksymalna ilość szczurów w klatce: 14

Duża i przestronna klatka z dwoma piętrami, która pomieści 14 szczurów. Dwuczęściowe drzwiczki ułatwiają meblowanie klatki i wyciąganie zwierząt. W zestawie otrzymamy 3 półki, 2 tunele, toaletę, paśnik, podiło oraz hamak. Niektórzy narzekają na trudności w jej sprzątaniu oraz urządzaniu, ponieważ ma niestandardowe wymiary.

Klatkę można zakupić tutaj.

Midwest Critter Nation 162


Wymiary: 91cm x 61cm x 160cm

Maksymalna ilość szczurów w klatce: 11

Wysoka, stabilna klatka na kółkach z hamulcem oraz dodatkową półką na przechowywanie rzeczy. Posiada ona drzwi otwierające się na pełną szerokość, co ułatwia karmienie i sprzątanie oraz dużą powierzchnię do zabawy. Podłogi są plastikowe. W zestawie znajdziemy 3 rampy montowane na zatrzask i 3 pokrowce na rampy. Odległość między prętami wynosi 1,27cm.

Klatkę można zakupić tutaj.

Źródło zdjęcia: https://sklep.canifel.pl

Midwest Ferret Nation 182

Wymiary: 91cm x 63cm x 158cm

Maksymalna ilość szczurów w klatce: 11

Wytrzymała, metalowa klatka na kółkach z hamulcem oraz dodatkową półką na przechowywanie rzeczy. Posiada ona drzwi otwierające się na pełną szerokość, co ułatwia karmienie i sprzątanie oraz dużą powierzchnię do zabawy. Klatka różni się od Critter Nation odległością między prętami (2,2 cm) oraz układem krat (pionowe).

Klatkę można zakupić tutaj.

Źródło zdjęcia: https://sklep.canifel.pl

Wyposażenie klatki

Klatki dla szczurów często posiadają w swoim wyposażeniu półki, rampy, a czasami też miski oraz poidła. Takie wyposażenie klatki jest jednak niewystarczające i trzeba dokupić jeszcze kilka elementów, aby szczury miały bezpieczny azyl do spania, miejsce na aktywność fizyczną oraz raj do zabawy.

Miski dla szczura

Miski dla szczurów, które możemy otrzymać w zestawie z klatką będą plastikowymi miskami. Są one łatwe do gryzienia oraz podatne na przewracanie ze względu na ich małą wagę. Osobiście polecam miseczki, które można zawiesić na klatce, albo miski ceramiczne, które są na tyle ciężkie, że szczury ich raczej nie przewrócą i będą służyć nam przez długi czas. Warto posiadać dwie miski na suchą karmę oraz na mokre jedzenie, np. warzywa i owoce. Tutaj znajdziesz miseczki ceramiczne, a tutaj metalową miskę z mocowaniem na śrubę.

Poidła dla szczura

Poidła są niezbędnym elementem wyposażenia szczurzej klatki. Szczury muszą mieć dostęp do świeżej wody przez cały czas, dlatego dobrym rozwiązaniem jest założenie minimum 2 poideł na różnych piętrach. Poidła mają tendencje do zacinania się, dlatego mając ich więcej jesteśmy pewni, że szczurom nie zabraknie wody. Poidła występują w różnych rozmiarach np.: 50ml, 125ml, 250ml, 500ml. Rozmiar poidła należy dobrać do wielkości posiadanego stada.

Poidło należy regularnie czyścić, a woda powinna być często wymieniana, dlatego duże poidło nie jest konieczne. Poidła można kupić plastikowe oraz szklane. Te drugie można spokojnie wyparzyć i łatwiej wyczyścić. Osobiście posiadam 2 poidła szklane (250ml i 355ml), które używam przy 4 szczurach oraz jedno zapasowe, plastikowe poidło (250ml). Tutaj znajdziesz poidła plastikowe, a tutaj poidła szklane.

Na temat poideł i mat do klatki nagrałam film. Opowiadam o plastikowy poidle dołączonym do klatki Perfect, moim pierwszym szklanym poidle oraz o dosyć nietypowej plastikowej butelce, które okazała się moim szczurkom nieprzydatna. Ponadto robie przegląd mat do klatki (dry bed, mata szyta na miartę oraz dywanik łazienkowy), a także pokazuje sputnik, kuwetę i tunele dla szczura. Wszystko w tym filmie:

 

Kuweta

Szczury można nauczyć załatwiania się do kuwety. Jest to proces wymagający czasu i cierpliwości, ale nie jest niemożliwy. Łatwiej zachować czystość i porządek w klatce, kiedy szczury załatwiają swoje sprawy do kuwety lub w kilku konkretnych miejscach.  Kuwetę możemy kupić gotową w sklepie. Świetnie nada się kuweta narożnikowa z rusztem, do której wsadzimy np. pellet, żwirek, trociny odpylone. Innym, tańszym rozwiązaniem może być po prostu plastikowy koszyk dostępny w sklepie z artykułami dla domu:

 

Legowiska, domki, hamaki dla szczura

Kiedy już mamy podstawowe wyposażenie klatki, przychodzi moment na zorganizowanie szczurom miejsca do spania oraz przestrzeni do zabawy. Szczury uwielbiają się wspinać, ekslorować nowe obszary, chodzić w rurach, skakać po hamakach oraz spać w przytulnych miejscach, gdzie jest miękko i ciepło. W pierwszej kolejności możemy wykorzystać przedmioty, które już posiadamy, albo takie, które chcemy wyrzucić. Mowa tutaj o plastikowych pojemnikach, koszykach, kartonach, opakowaniach po chusteczkach, czy starych, nieużywanych ubraniach. Z tych ostatnich możemy uszyć ręcznie hamaki czy domki, albo po prostu kreatywnie przywiązać je do klatki, aby szczury miały zwisające łóżko 😉 Polecam także zaopatrzyć się w plastikowe mebelki, ponieważ znacznie dłużej przetrwają niż te drewniane, które nie tylko bardzo chętnie są gryzione, ale też szybko zaczynają śmierdzieć. Jeżeli chodzi o plastikowe wyposażenie to polecam sputniki, domki igloo, koszyki, pojemniki oraz rury i tunele.

Jeżeli posiadamy więcej środków na wyposażenie klatki naszych szczurów, możemy skorzystać z oferty mebelków materiałowych, które są miękkie, szczury je kochają, a w dodatku przepięknie prezentują się w klatce. Można znaleźć cały asortyment w różnych wzorach i kolorach na bezpośrednich stronach osób szyjących na Facebooku oraz w niektórych sklepach internetowych, np. tutaj. Lista wybranych osób szyjących mebelki do klatki:

resztę osób znajdziecie tutaj.

Chcesz zobaczyć jak mebluje klatkę? Obejrzyj mój film dotyczący dekorowania klatki Perfect:

 

Klatki chorobówki

Przychodzą w życiu szczura takie momenty, że musi być rozdzielony od stada. Może to być spowodowane kastracją, wycinaniem guza, czy chorobami. Potrzebuje spokoju, niewielkiej przestrzeni do odpoczynku, w której nie będzie mógł się na nic wspinać. Dlatego klatka chorobówka powinna być niewielka. Nie ma tutaj ściśle określonych wytycznych, jak w przypadku zwykłej klatki, w której szczury przebywają całe swoje życie. Przykładowe klatki chorobówki znajdują się poniżej:

Ferplast Mini Duna Multy

Wymiary: 55cm x 39cm x 27cm

Niewielka klatka, przez którą możemy obserwować szczurki. Duże otwarcie z góry jest bardzo praktyczne, a ograniczenie otworów wyłącznie do górnej kratki sprawia, że Ferplast Mini nada się również jako transporter. Szczurki nie będą narażone na przeciągi w tej klatce.

Minusem klatki Ferplast Mini Duna jest słaba wentylacja, z tego powodu nie nadaje się na upały. Poidło wkłada się przez specjalny otwór w plastiku, co jest fajnym rozwiązaniem. Niestety trzeba dodatkowo przywiązać je do górnej kratki, aby nie spadło.

Klatkę można zakupić tutaj. Kosztuje około 100 zł.

 

Inter Zoo Rabbit 60

Wymiary: 58cm x 38cm x 31cm

Przewiewna, mała klatka, która posiada drzwi od frontu i od góry. Niestety małe szczury mogą uciekać ze względu na duży rozstaw prętów.

Klatkę można zakupić tutaj. Kosztuje niecałe 100 zł.

 

Klatka BOB

Wymiary: 78cm x 48cm x 36cm 

Składana, niewielka klatka, która posiada otwierany dach.

Klatkę można zakupić tutaj. Kosztuje niecałe 150 zł.

 

Ściągawka z klatki

  • minimalny wymiar klatki dla 2-4 szczurów to 80 cm wysokości x 50 cm głębokości x 80 cm szerokości,
  • klatka powinna być malowana,
  • klatkę należy wyposażyć w poidło oraz w miseczkę na jedzenie
  • szczurom powinniśmy zapewnić w klatce miejsce do spania oraz do zabawy.

SZCZURZE TEMATY